Hlavní stránka > Uniformy > Rakousko - uherská armáda 1908-1918 > C. k. domobrana

C. k. domobrana

Neuniformovaní příslušníci domobrany nosili v době činné služby svůj občanský oděv opatřený na levém rameni na dálku dobře znatelnou černožlutou páskou. Starší (první) verze rukávové pásky měla šířku 16 cm. Byla rozdělena na 4 vodorovné pruhy (široké 4 cm) s pořadím barev černá–žlutá–černá–žlutá. Označení formace bylo na horním žlutém pruhu a bylo provedeno černými číslicemi a počátečními písmeny dotyčného sboru.1 Později ji nahradila páska žluto–černo–žlutá s bílými čísly a písmeny na černém pruhu.2

Páska s tímto provedením byla užívána s patřičným označením i jinými formacemi: polní četnictvo, štábní jednotky, bez nápisu pro odvedence bez stejnokroje. V Tyrolsku a Vorlarbersku se užívala páska zeleno–bílá. Uherská domobrana užívala pásku v maďarských národních barvách, tj. červeno–bílo–zelenou.3


Na pohlednici je 19 domobranců s poručíkem a nadporučíkem vyfotografováno před dřevěnými vraty ve třech řadách nad sebou.

Rozměry: 138 x 87 mm

Na obrázku mají uniformy především dva důstojníci a dva vojáci. Ostatní mají občanské oděvy s vojenskými čepicemi nebo civilními klobouky. Na rameni mají žluto – černo – žluté pásky. To znamená pozdější variantu. Za pozornost ještě stojí deky a láhve na pití.


Za I. světové války byly domobranecké formace, nasazené na frontách, většinou vybavovány vojenskými uniformami. V takovém případě a také v případě použití uniforem jiných uniformovaných sborů odpadalo nošení mezinárodní pásky. Jestliže byly vojenské sbory domobrany vybaveni vojenským oděvem různého druhu, měl se rozdělit tak, aby pluky nebo alespoň čety byly vypraveny stejně.4


Na fotografii z roku 1914 je skupina dvaceti sedmi vojáků v polních uniformách. Jeden má zástěru a další má
bílou pásku s červeným křížem.

Rozměry: 138 x 88 mm

Na skupinové fotografii vojáků 3. setniny mladoboleslavského domobraneckého praporu č. 79. (K. k. Landsturmbataillon Jungbunzlau Nr. 79 3. kompagnie) je vidět plně uniformovaná jednotka. Fotografie je z roku 1914.



Příslušník domobrany s nějakou vyšší hodností stojící na prostranství před plochou se stromy má na sobě polní uniformu. Stromy jsou odděleny plaňkovým plotem.

Na pohlednici odeslané z Prahy 2. 4. 1915 je příslušník domob­rany 51. praporu. (K. k. Lan­dsturm–Bataillon Nr. 51) v polní uniformě.



Rozměry: 86 x 138




Četař na sobě má polní uniformu. Plášť bez výložek, polní čepici a kalhoty s ovinkami. Na zádech má batoh, pod ním stočenou celtu, po boku
tlumok, bodák, lopatku, sumky s náboji a trochu níže mu visí láhev na pití. Opírá se o tyč.

Četař Říha Karel „K. K. Lst. Maršchk. 15./10“ na pohlednici napsané 11. 4. 1917 a odeslané z pošty v Riegersdorfu u Vil­lachu.



Rozměry: 89 x 138




Na fotografii se mezi dvěma stany nachází deset příslušníků domobrany. Dva z nich jsou u jídla.

Rozměry: 136 x 86 mm

Na fotografii se nachází skupina C. k. domobranců z K. k 3. Feldbatalion Koman­do Landst–Wachkompagnie XVIII.


  • < Rakousko-uherská armáda 1908-1918
  • Polní stejnokroj vz. 1908
  • Polní stejnokroj vz. 1915
  • Polní stejnokroj zavá-
    děný v roce 1916
  • Zavádění ocelových příleb
  • C. k. domobrana
  • Rakouská společnost červeného kříže