Nedostatek bojeschopných jednotek byl na sklonku roku 1918 a v roce 1919 příčinou vzniku početných dobrovolnických jednotek1 úplně nebo jen částečně uniformovaných. Především k nim patřily čtyři pluky Stráže svobody v šedozelených stejnokrojích ve střihu francouzských legionářských uniforem, včetně baretů a označení hodností2. Na tmavě zelených límcových výložkách3 měly římskou číslicí označen pluk.
Starý rakousko-uherský stejnokroj nosil I. prapor I. pluku. Uniformní součásti staré monarchie užívaly i oddíly Sokola a DTJ4.
Dobrovolník I. pluku Stráže svobody s označením pluku na límcové výložce upravené rakousko-uherské uniformy
Rozměry: 83x133 mm
Rozměry: 132x83 mm
Podle výložek jde o první pluk Stráže svobody. Dobrovolníci mají různorodou výstroj. Tři mají šedozelený baret podle francouzského vzoru a tři měkkou kulatou čepici se štítkem a tuhým okolkem zaváděnou předpisem z 1. srpna 1919. Na přední straně čepice byla na soukenné podložce v barvě zbraně stylizovaná lipová ratolest s iniciálami RČS.5,6 Výložky na límcích mají v obou případech buď podle francouzského vzoru, nebo jako u upravených rakousko-uherských uniforem. Že jde o první pluk, lze soudit z toho, že až na jednoho mají na výložkách zřetelné římské číslice I. Ti, co mají výložky podle francouzského vzoru, mají hodnostní označení na baretech případně i na rukávech. Ostatní mají hodnostní označení na výložkách. Voják s holí má na výložkách označení jednoročního dobrovolníka. Dva mají na levé straně hrudi označení příslušnosti k sokolským oddílům. Jde o pásku s nápisem SOKOL. Páska je bílá s červenými proužky nahoře a dole (jako podkladová stuha sokolských domovenek). Drobné detaily jsou lépe vidět na náhledech.7
Dobrovolník III. pluku svobody s označením pluku na límcové výložce. Fotografie je z roku 1920.
Rozměry: 89x138 mm
Rozměry: 135x84 mm
Dobrovolníci nejspíše na řece Rudavě u Studienky poblíže Malacek na sobě mají výše popsané šedozelené legionářské uniformy se stejně šedozelenými barety. Pohlednice byla napsána 1. 9. 1919.
Že by se mohlo jednat o obec Studienka poblíže města Malacky, lze usoudit podle toho, že pohlednice byla odeslána z Malacek a že je na ní napsán popis, který by mohl být její zkomolený a německy zapsaný maďarský název Szentistvánkút.7