Již v roce 1959 se armáda vrátila k tradičním a praktičtější měkkým nárameníkům a pozměněným hodnostem. Nárameníky byly v barvě khaki pro pozemní vojska a modrošedé pro letectvo. V roce 1960 přibyly nově koncipované hodnosti praporčíků. Hvězdy na čepicích byly 1962 nahrazeny novým státním znakem. Z barevných doplňků zůstaly červené, modré nebo zelené (u Pohraniční stráže) lemovky nárameníků a výložky límců, na které byly přesunuty odznaky druhů zbraní, stříbřité pro týly a zlaté pro zbraně. Letcům prozatím zůstaly modrošedé uniformy.1
Tankista má sice již zelené, ale ještě tuhé nárameníky a státní znak v podobě hvězdy. Lemy nárameníků a výložky jsou červené. Na výložkách má odznaky v podobě tanku.
Rozměry: 88 x 138 mm
Vojín po roce 1961 již má nový státní znak, červené lemy nárameníků a výložky. Na výložkách má vševojskový odznak.
Rozměry: 92 x 138 mm
Rozměry: 139x90 mm
Vojín v khaki polní uniformě s přílbou vz.53 na fotografii z roku 1962
Rozměry: 139x90 mm
Vojáci na sobě mají „pestrobarevný oděv pro průzkumníky a výsadkáře“ vz.60 s kamufláží z velkých skvrn žluté, černé a zelené barvy. Uprostřed žlutých skvrn byly tmavší okrové. Nejlépe jsou vidět na uniformě vojáka úplně vpravo. Podle těchto barev se mu začalo říkat „mlok“. Hodnostní označení bylo na pravé straně hrudi. Polní měkká čepice měla nátylník a štítek. Boty byly šněrovací s manžetou.2 Používal se přibližně v letech 1960-1965.