Opál je sloučenina křemene s vodou (SiO2·nH2O). Jedná se o beztvarý nerost. Má lasturnatý lom, skelný až voskový lesk, někdy je matný, jindy však i průsvitný nebo průhledný. Může být čirý, mléčně bílý, žlutavý, zelený, modrý, hnědavý, masově červený, šedý až téměř černý. Často je barevně proužkovaný. Barvu opálu ovlivňují přimíšené kysličníky kovů nebo vtroušeniny. Měna barev u některých odrůd je způsobena rozkladem a lomem světla na jemných pravidelně rozptýlených kuličkách, vtroušeninách nebo droboučkých dutinkách vyplněných vodou.
Nejcennější odrůdou je opál drahý vynikající podivuhodnou hrou barev neboli opalizací, která je způsobena lomem a rozkladem světla na jemných vrstvičkách s velice malými kuličkami gelovité křemičité hmoty, rozlišitelnými jen v elektronovém mikroskopu.
Nejběžnější je opál obecný, neprůhledný, zakalený a často v barvách tmavších odstínů. Objevuje se v okolí Křemže v Jižních Čechách nebo na západní Moravě.
Opál mléčný vyniká bílou nebo šedou barvou. Je-li mléčný opál protkán sítí jemných černých dendritů vodnatých kysličníků manganu, jde o opál dendritický. Dendritický opál vypadá, jako by byly v bílé hmotě opálu rozhozeny černé mechovité keříčky.
Dendritický opál z Boršova u Českých Budějovic.
Dalšími odrůdami opálu jsou opál skelný (hyalit), masový, voskový, dřevitý atd.